OBM na FaceBooku

Doku Umarow nie żyje !

Lider nieuznawanego na arenie międzynarodowej Emiratu Kaukaskiego, piąty prezydent Czeczeńskiej Republiki Iczkeria generał Doku Umarow nie żyje – podał zbliżony do kaukaskiego podziemia portal KavkazCenter.com.

Umarow pozostawał numerem jeden na liście osób najbardziej poszukiwanych przez rosyjskie służby od 17 czerwca 2006 roku, kiedy to objął urząd prezydenta CzRI po zabitym szejku Abdulu Chalimie Sadułajewie. 31 października 2007 roku Umarow ogłosił powstanie Emiratu Kaukaskiego i został jego przywódcą, przybierając imię Dokku Abu Usman. Za cel uznano wyzwolenie Kaukazu spod panowania Rosji i utworzenie na jego terytorium państwa islamskiego. Równocześnie z powołaniem do życia nowego tworu polityczno – militarnego zniesiono urząd prezydenta CzRI.

gen. Doku Umarow (http://kavkazcenter.com)

Nie ujawniono dotychczas szczegółów śmierci przywódcy kaukaskich bojowników, nie wiemy zatem czy zginął w walce z siłami bezpieczeństwa FR, zmarł z powodów naturalnych (lub do nich zbliżonych), czy też może stał się ofiarą walki o władzę w gronie samych mudżahedinów. Za rzucające nieco światła na sprawę można by uznać styczniowe oświadczenie marionetkowego prezydenta Republiki Czeczeńskiej (wchodzącej jako autonomia w skłąd Federacji Rosyjskiej) – Ramzana Kadyrowa, który już wtedy stwierdził z całą pewnością, że Umarow zginął w walce z siłami bezpieczeństwa, o czym miały świadczyć podsłuchane rozmowy pomiędzy dowódcami poszczególnych grup zbrojnych walczących pod sztandarem Emiratu na temat wyboru następcy poległego lidera. Należy jednak pamiętać, że wiarygodność Kadyrowa jest wątpliwa, w przeszłości wielokrotnie informował on bowiem o śmierci różnych przywódców antyrosyjskiej partyzantki, co później okazywało się kłamstwem.

Na następcę gen. Umarowa wybrano Alego Abu Muhammada al Dagestani, dotychczasowego sędziego sądu szariackego Kaukaskiego Emiratu.


„Orędzie” powitalne nowego lidera Kaukaskiego Emiratu

www.kavkazcenter.com, http://www.longwarjournal.org